Wbrew pozorom przygotowanie tego dania wcale nie zajmuje dużo czasu. Lepi się szybciej niż pierogi. Sakiewek nie gotujemy, tylko przygotowujemy jak pierożki gyoza najpierw podsmażając, a później dusząc pod przykryciem, dzięki czemu są chrupiące od spodu i delikatne na górze. No po prostu niebo w gębie! Oczywiście składniki farszu można modyfikować i zmieniać w zależności od tego co akurat sezonowe lub co nam zalega właśnie w lodówce. Dzięki temu danie to sprawdzi się i w jesiennej wersji z korzeniowymi warzywami, czy w letniej odsłonie z dodatkiem czegoś sezonowego.
Składniki na ok. 20 sztuk:
Farsz:
- kostka tofu (świetnie się sprawdzi tofu marynowane z chilli)
- dwie marchewki
- cebula
- ćwierć selera
- dwa ząbki czosnku
- kawałek imbiru
- przyprawy - sos sojowy i ewentualnie coś co nada ostrości jeżeli nie używasz tofu z chilli np. sos sriracha lub chilli w proszku
- olej do smażenia
Ciasto:
- 200 g mąki pszennej
- 100 ml gorącej wody
Sos:
- olej sezamowy
- 100 ml wody
- 100 ml sosu sojowego
- dwa ząbki czosnku przeciśnięte przez praskę
Zacznij od przygotowania farszu. Na patelni rozgrzej olej i dodaj posiekaną cebulę i czosnek. Po chwili dodaj starte na drobnych oczkach marchewkę i seler. Chwilę podsmaż, możesz lekko podlać wodą i poddusić do miękkości. Gdy woda odparuje, a warzywa zmiękną dodaj tofu. Tofu rozkrusz w palcach albo rozgnieć wcześniej widelcem. Chwilę podsmaż, dodaj przyprawy i zostaw do przestygnięcia. W tym czasie zagnieć ciasto. Ciasto powinno być elastyczne, tak jak na tradycyjne pierogi. Dodanie do mąki gorącej wody zdecydowanie poprawia elastyczność ciasta. Wyrobione ciasto rozwałkuj cienko i wytnij z niego spore kółka (zdecydowanie większe niż na pierogi). Pisałam już we wcześniejszych postach, że do wałkowania świetnie sprawdza się maszynka do robienia makaronu - polecam mieć taki sprzęt w domu, wtedy żadne pierogi nie są nam straszne ;)
Na środek wyciętych kółek nakładaj farsz i zaklejaj sakiewki od góry, żeby ciasto się skleiło.
Wymieszaj w szklance sos sojowy z wodą i czosnkiem.
Na patelni rozgrzej olej sezamowy. Następnie układaj sakiewki sklejoną częścią do góry. Podsmaż około 2 minut. Wlej na patelnię sos sojowy z wodą i czosnkiem i szybko przykryj wszystko pokrywką. Zmniejsz ogień i duś pod przykryciem około 5 minut. Po tym czasie sakiewki są gotowe do podania. Podawaj z posiekaną dymką albo kolendrą, obsypane sezamem ;)
Komentarze
Prześlij komentarz