Świąteczny pakiet smakołyków- wegańskie śledzie, pasztety i zupa grzybowa

Wegańskie święta - pasztety, śledzie bez śledzi


Poniżej przedstawiam Wam kilka przepisów na moje świąteczne przysmaki, które przygotowałam w tym roku na wigilię oraz święta. Przepisy publikuję razem, bo to taki "pakiet", gdzie część składników jest użyta do kilku przepisów na raz. Dzięki temu nie spędziłam w kuchni zbyt wiele czasu, a przy okazji wszystko wyszło "zero waste". I tak z wody po gotowaniu fasoli powstała zupa grzybowa, a ugotowana fasola znalazła się w pasztecie oraz w "śledziach". Marynata do boczniaków została przeze mnie wykorzystana do zamarynowania jeszcze tofu. Pasztety piekły się razem (duża oszczędność energii). Wszystko wyszło wybitnie pyszne i naprawdę gorąco Wam polecam każdy z poniższych przepisów do wykorzystania razem lub osobno ;)


 "Śledzie" z boczniaków w ketchupie:

- opakowanie boczniaków 250 g

- jedna cebula

- 4-5 ogórków konserwowych

- 4 ząbki czosnku

- dwie łyżki musztardy

- 150 g ketchupu

- 5 łyżek oleju rzepakowego

- zalewa: litr wody, 3 łyżki sosu sojowego, dwie łyżki wodorostów wakame lub 2 płaty nori, 


Zagotuj zalewę i pogotuj ją około 15 minut. Do gotującej się zalewy dodaj pokrojone lub porozrywane na mniejsze kawałki boczniaki. Gotuj przez 2-3 minuty i wyłącz ogień, a boczniaki pozostaw w zalewie. Posiekaj drobno cebulę, ogórki konserwowe i czosnek. W misce wymieszaj musztardę z ketchupem i stopniowo dolewaj olej, cały czas mieszając. Dodaj pokrojone warzywa i na koniec dodaj odsączone z zalewy boczniaki. Całość wymieszaj i schłodź w lodówce, najlepiej smakują jak trochę poleżą i wszystkie smaki się przegryzą.

Zalewy nie wylewaj, wykorzystaj do zamarynowania tofu ;)


"Śledzie" z tofu w śmietanie:

- kostka tofu naturalnego

- opakowanie wegańskiej śmietany Planton (można zastąpić jogurtem kokosowym)

- jedna cebula

- jedno jabłko

- sok z połówki cytryny

- sól, pieprz do smaku

- zalewa po śledziach z boczniaka (patrz wyżej)


Tofu pokrój w kostkę i wrzuć do zalewy, niech się marynuje minimum godzinę. Cebulę posiekaj i sparz wrzątkiem. Jabłko obierz i pokrój w drobną kostkę. Śmietanę wegańską wymieszaj z sokiem z cytryny, solą i pieprzem, cebulą i jabłkiem. Dodaj pokrojone, odsączone z zalewy tofu. Schłodź w lodówce, najlepsze oczywiście są na następny dzień, kiedy smaki się przegryzą.


"Śledzie" z fasoli z żurawiną i olejem lnianym:

- 250 g suchej fasoli

- 2 cebule

- 75 g suszonej żurawiny

- kilka gałązek zielonej pietruszki

- ocet jabłkowy, olej rzepakowy, olej lniany, sól do smaku


Fasolę namocz na noc (ja namoczyłam od razu 500 g i gotowałam taką ilość, z której zrobiłam "śledzie" i pasztet). Następnego dnia wymień wodę, gotuj fasolę do miękkości w mocno posolonej wodzie z dodatkiem 1 marchewki, ćwiartki selera, kilku liści laurowych i kilku ziaren ziela angielskiego. UWAGA: nie wylewaj wody z gotowania fasoli. Na jednej z wegańskich grup przeczytałam, że ktoś tę wodę po fasoli je jak rosołek i jakie było moje zdziwienie, kiedy tego skosztowałam. Prawdziwy game changer! Tym razem wodę po gotowaniu fasoli wykorzystałam jako bazę do zupy grzybowej (przepis niżej). 

Cebulę pokrój w kostkę i sparz wrzątkiem. Żurawinę i pietruszkę posiekaj. W słoiku przekładaj warstwowo: fasola, żurawina, cebula, pietruszka, szczypta soli, odrobina octu jabłkowego i zalewaj olejem lnianym i olejem rzepakowym. Olej lniany robi tu świetną robotę, nadaje śledziowy smak. Jednak olej lniany w nadmiarze powoduje, że czuć gorycz, dlatego zalewaj odrobiną oleju lnianego i uzupełniaj olejem rzepakowym. Oczywiście dajemy do lodówki i im dłużej leży, tym lepiej smaki się przenikają i pogłębiają. 

Można dodać pokruszone nori, żeby smak był bardziej "rybny", choć bez tego fasola smakuje wybitnie ;)


Pasztet z fasoli z żurawiną (jedna duża lub dwie małe foremki):

- 250 g suchej fasoli

- pół szklanki suchej kaszy jaglanej

- 75 g żurawiny suszonej

- łyżka suszonego rozmarynu

- łyżeczka czosnku granulowanego

- sól, sos sojowy do smaku

- 2 czubate łyżki oleju kokosowego

- pół słoika musztardy francuskiej


Fasolę po namoczeniu ugotuj, tak jak w przepisie powyżej. Kaszę jaglaną zalej szklanką wody i gotuj do momentu aż wchłonie cały płyn. Wyłącz ogień i zostaw pod przykryciem na minimum 15 minut. Fasolę, kaszę i przyprawy zblenduj na gładką masę. Dodaj suszoną żurawinę i olej kokosowy i dokładnie wymieszaj. Przełóż do foremki. Na wierzchu rozsmaruj grubą warstwę musztardy francuskiej. Piecz w piekarniku nagrzanym do 190 stopni przez 45-55 minut. Wystudź i dopiero po wystudzeniu krój.


Pasztet z zielonej soczewicy pod pierzynką z chrzanu (jedna duża lub dwie małe foremki):

- 250 g suchej zielonej soczewicy

- pół szklanki suchej kaszy jaglanej

- jedna cebula

- 100 ml wina wytrawnego lub 3 łyżki gęstego octu balsamicznego

- 4 liście laurowe, 4 ziarna ziela angielskiego

- 3 łyżki mielonego siemienia lnianego

- 4 łyżki bułki tartej

- 2 czubate łyżki oleju kokosowego

- przyprawy: sól, sos sojowy, pieprz ziołowy, majeranek, papryka wędzona, papryka słodka, gałka muszkatołowa

- słoiczek chrzanu

Ugotuj soczewicę do miękkości. Kaszę jaglaną zalej szklanką wody i gotuj do momentu aż wchłonie cały płyn. Wyłącz ogień i zostaw pod przykryciem na minimum 15 minut. Na patelni rozgrzej odrobinę oleju i przesmaż posiekaną cebulę z liśćmi laurowymi i zielem angielskim. Po chwili smażenia wyjmij liście i ziele, podlej winem lub dodaj ocet balsamiczny. Odparuj wino i wyłącz ogień. Soczewicę, kaszę, przesmażoną cebulę oraz wszystkie przyprawy zblenduj na gładką masę. Dodaj siemię lnianę, bułkę tartą i olej kokosowy, wymieszaj. Przełóż do formy. Górę wyłóż grubą warstwą chrzanu. Piecz w 190 stopniach przez 45-55 minut. Wystudź i krój po wystudzeniu.


Zweganizowana wigilijna zupa grzybowa:

W moim domu tradycyjnie na wigilię podawana była zupa grzybowa, choć gotowana na skromnym bulionie, to obficie zabielana śmietaną i z dodatkiem masła. Obecnie, kiedy łatwo o wegańską śmietanę, nie było problemu ze zweganizowaniem tego przepisu ;) 

Jednak największe moje odkrycie to użycie zamiast bulionu wody z gotowania fasoli. Daje zupie ogrom umami i głębie smaku. 

- pół litrowy słoik suszonych grzybów

- bulion z gotowania fasoli - około 2 litrów

- wegańska śmietana Planton - 1 opakowanie




Grzyby zalej wodą i gotuj do miękkości. Po ugotowaniu posiekaj na mniejsze kawałki, nie wylewaj wody, w której się gotowały. Do bulionu po gotowaniu fasoli dodaj posiekane grzyby, wodę z gotowania grzybów i całość zagotuj. Dodaj śmietanę wegańską. Dopraw solą i pieprzem do smaku.


wegańska wigilijna zupa grzybowa, pasztet z fasoli z żurawiną, pasztet z zielonej soczewicy pod chrzanem


wegańska wigilia, wegańskie święta

Komentarze